Svea Agri AB

Etablerat 1911

Svea Agri med huvudkontor i Katrineholm och filial i Västra Götaland samt säljkontor i Finland har lång tradition inom utveckling, tillverkning och försäljning av inomgårdsmekanisering till främst lantbruk. Företagets produkter finns över hela världen och återfinns även i andra branscher, som till exempel livsmedels- och tillverkningsindustrin.
I nära samarbete med noga utvalda samarbetspartners, som Big Dutchman och DAN Egtved, tillsammans med våra återförsäljare är Svea Agri en komplett samarbetspartner.
Att aktivt delta i utvecklingen av bra stallmiljö för kor, grisar, hästar och lantbrukare/djurägare är viktigt för oss. En bra miljö med djurvänligt utvecklade produkter leder till bra resultat.
Svea Agri grundades 1911 och ägs idag av Kvalitena Industrier (50%) samt Gustaf Celsing och Carl von Celsing (50%).

Huvudkontor:

Adress: Svea Agri AB, Högmossevägen 11, 641 39 Katrineholm
Telefon: 0150-48 77 00
Bankgiro: 5085-9172
Organisationsnummer: 556560 – 0847
VAT Nummer: SE556560084701

Visa karta

 

Försäljningskontor:

Svea Agri, Skaragatan 108 (MLB Service), 531 33 Lidköping

Visa karta

Försäljning Sverige

Lars-Erik Johansson

Innesäljare

Phone: +46 (0)70-100 18 37

lars-erik.johansson@sveaagri.com

Mikael Palmborg

Innesäljare

Phone: +46 (0)70-100 18 39

mikael.palmborg@sveaagri.com

Christian Campbell

Försäljning Sverige

Phone: +46 (0)70-109 81 18

christian.campbell@sveaagri.com

Lennart Gustafsson

Försäljning Sverige

Phone: +46 (0)70-100 18 41

Lennart.gustafsson@sveaagri.com

Leif Andersson

Försäljning Gris

Phone: +46 (0)706 44 41 95

leif.andersson@sveaagri.com

Roland Berg

Försäljning Gris

Phone: +46 (0)703 30 90 10

roland.berg@sveaagri.com

Lars Berg

Försäljning Gris

Phone: +46 (0)703 34 00 17

lars.berg@sveaagri.com

Försäljning Export

Jan Backman

Export Säljare

Phone: +358 (040)746 56 16

jan.backman@sveaagri.com

Jonas Hagström

Export Säljare

Phone: +46 (0)70 57 88 871

jonas.hagstrom@sveaagri.com

Logistik

Cissi Rosenholm

Logistik

Phone: +46 (0)720 68 91 88

cissi.rosenholm@sveaagri.com

Utveckling

Per Thörner

R&D

Phone: +46 (0)70 109 86 42

development@sveaagri.com

Ekonomi

Anette Zielinski

Ekonomi

Phone: +46 (0)70 100 18 61

finance@sveaagri.com

Kvalitet & Miljö

Tomas Lindh

Kvalitet & Miljö

Phone: +46 (0)70 217 04 41

Quality@sveaagri.com

Marknad

Adam Jansson

Marknad

Phone: +46 (0)70 574 99 40

adam.jansson@sveaagri.com

Inköp

Ida Henriksson

Inköp

Phone: +46 (0)70 100 18 57

purchase@sveaagri.com

Ledning

Lars Karlborg

VD

management@sveaagri.com 

Adam Jansson

Vice VD

adam.jansson@sveaagri.com